fbpx
Przejdź do treści

Boisko wielofunkcyjne w ogrodzie,

wady i zalety nawierzchni sportowej z polipropylenu

Niezależnie od tego czy planujesz budowę kortu tenisowego, boiska do koszykówki, siatkówki czy piłki nożnej w swoim ogrodzie, z pewnością zastanawiasz się nad wyborem optymalnej nawierzchni sportowej. Jeśli tak jest, sprawdź nasz artykuł w którym porównujemy najpopularniejsze rozwiązania stosowane w boiskach przydomowych: porównanie zewnętrznych nawierzchni sportowych

Research na temat tego jaka nawierzchnia na boisko w ogrodzie będzie dla Ciebie optymalna masz już za sobą? Jeśli poważnie rozważasz nawierzchnię z płytek polipropylenowych, to w poniższym artykule znajdziesz szczegółowe informacje właśnie na temat nawierzchni modułowej – jej wady i zalety.

Nawierzchnia polipropylenowa na boisko przydomowe - wady

Przed zakupem nawierzchni warto mieć świadomość potencjalnych problemów, które mogą występować przy nawierzchni modułowej. Mogą, ale nie muszą, bo jak zwykle wszystko zależy od tego jaki model wybierzemy i czy go poprawnie zamontujemy.

Przy wyborze płytek należy zwrócić szczególną uwagę na następujące potencjalne ryzyka:

  • Trwałość – ze względu na stałą ekspozycję sportowej nawierzchni polipropylenowej na zmienne warunki pogodowe, na płytkach z czasem mogą pojawiać się pęknięcia. Wynika to z kurczenia i rozszerzania się materiału ze względu na amplitudy temperatur oraz w przypadku bardzo nierównomiernego obciążania boiska (np. na płytkę spadnie ciężkie narzędzie, lub będzie na nim zaparkowany samochód przez dłuższy czas). Tutaj naturalnie trwałość nawierzchni będzie definiowało to jaki model wybierzemy. Kierując się kryterium najniższej ceny, ryzykujemy dodatkowe koszty związane z potencjalnymi naprawami nawierzchni. Jeśli zainwestujemy w jakościowy produkt, powyższe problemy znikną niemal w 100% (wykluczając zdarzenia losowe). Dodatkowo, zabezpiecza nas gwarancja producenta, zwykle na okres 10-15 lat.

  • Kolor – stała ekspozycja na światło uv może z czasem powodować blaknięcie płytek. W przypadku tanich modeli efekt ten jest zauważalny już w pierwszych latach, lepsze modele zachowują kolor w znacznie dłuższym okresie (powyżej 10 lat).

  • Nierówności – jeśli boisko jest długofalowo obciążone w nierównomierny sposób (np. w zimę jest na nim zaparkowane auto), może się ono odkształcić w obciążonym miejscu. Piłka w takim miejscu może odbijać się inaczej niż na pozostałych fragmentach boiska. W takim przypadku, aby zachować równą nawierzchnię, należy wymienić odkształcony fragment. Jest to prosty zabieg, przypominający wymianę puzzli, natomiast należy wtedy liczyć się z dodatkowym kosztem.
 
  • Mycie – temat ten dotyczy każdej nawierzchni. Natomiast w przypadku boiska ogrodowego z płytek polipropylenowych warto od czasu do czasu (np. raz do roku) przemyć również podbudowę myjką ciśnieniową. Warto to zrobić, aby usunąć wszelkie chwasty czy mchy, które w dłuższej perspektywie mogłyby wpłynąć na równość nawierzchni. Tego typu rośliny zawsze pojawiają się na kostce, betonie czy asfalcie, natomiast przepuszczalność wody nawierzchni modułowej (co generalnie rzecz biorąc jest jej dużą zaletą), powoduje, że mogą one szybciej wyrastać. Sama czynność jest prosta i zajmuje chwilę, natomiast dla pełnego obrazu warto ją odnotować w naszym zestawieniu.
 
  • Odczucia estetyczno-akustyczne – jest to kwestia gustu, ale niektóre osoby preferują surowy wygląd boisk asfaltowych, lub wrażenia akustyczne z parkietów drewnianych (których jednak nie da się zastosować w boiskach zewnętrznych).

Rozpatrując wady i zalety nawierzchni sportowej z polipropylenu, warto mieć na uwadze powyższe ryzyka. Mając świadomość potencjalnych minusów, sądzimy że należy wybierać jedynie jakościowe modele, które owszem – będą nieco droższe – ale zapewnią nam wieloletni spokój i bezproblemowe korzystanie. 

Przy wyborze odpowiedniej nawierzchni modułowej jesteśmy w stanie wyeliminować praktycznie każdy poważniejszy minus (trwałość, utrzymanie koloru, utrzymanie równej struktury). 

Kwestia mycia zależy w dużej mierze od otoczenia boiska i tempa przerastania podbudowy, z kolei odczucia estetyczno-akustyczne mogą przemawiać zarówno na korzyść nawierzchni polipropylenowej jak i na niekorzyść – ilu ludzi tyle gustów. 

Jeśli poważnie planujesz zbudować boisko przydomowe, wyślij do nas formularz zgłoszeniowy

Dobierzemy dla Ciebie takie rozwiązania, aby powyższe ryzyka nie dotyczyły Twojej inwestycji. 

Jeśli natomiast zastanawiasz się nad wrażeniami estetyczno-akustycznymi, dajemy możliwość zapoznania się z próbkami naszej nawierzchni, wystarczy że wyrazisz taką chęć w formularzu (opcja na ten moment ograniczona lokalizacyjnie).

Nawierzchnia modułowa na wielofunkcyjne boisko ogrodowe - zalety

Po tym jak poznaliśmy potencjalne wady polipropylenowej nawierzchni na boisko, pora zapoznać się z jej zaletami.

Zalety (jakościowej!) sportowej nawierzchni modułowej to przede wszystkim:

  • Bardzo dobra amortyzacja – w przypadku boiska z płytek polipropylenowych mówimy nie tylko o amortyzacji pionowej, ale też, unikalnej dla nawierzchni sportowych, amortyzacji bocznej. To właśnie amortyzacja boczna w dużej mierze oszczędza nasze stawy przy dynamicznych sportach. O ile amortyzowanie pionowe zapewnia nam bezpieczne lądowanie po wyskokach, o tyle amortyzowanie boczne ratuje nasze kostki, kolana i biodra podczas dynamicznych ścięć, zatrzymań czy zmian kierunku biegu. 
 

Nowoczesna nawierzchnia sportowa z płytek polipropylenowych daje możliwość amortyzowania bocznego ze względu na minimalny margines (przestrzeń) między płytkami. Tym samym nawierzchnia może pracować dynamicznie w każdą stronę, wraz z ruchem zawodnika. Dzięki temu komfort sportowców jest wyższy, a ryzyko kontuzji mniejsze. 

Jest to również bezpieczna nawierzchnia dla dzieci i młodzieży – nie tylko ze względu na ochronę stawów, ale również ze względu na bardzo dobrą wartość tzw. krytycznej wysokości upadku, badanej wedle normy EN 1177:2018. Dla przykładu, wartość ta dla sportowej nawierzchni polipropylenowej jest 5 razy wyższa od wartości zmierzonej dla betonu!

  • Przyczepność / tarciesportowa płytka polipropylenowa charakteryzuje się specjalną strukturą, aby zapewnić optymalną przyczepność obuwia sportowego, a tym samym bezpieczeństwo graczy. Dzięki temu ryzyko poślizgnięć jest zminimalizowane, a gracze mogą w pełni rozwinąć swoją dynamikę.

  • Uniwersalność – naturalnie istnieją modele nawierzchni modułowej dedykowane do konkretnych dyscyplin sportowych, natomiast z założenia nawierzchnia ta jest bardzo uniwersalna. Z tego względu jest ona świetnym wyborem na boisko wielofunkcyjne, ponieważ łączy w sobie parametry istotne dla różnych dyscyplin, takie jak np. amortyzacja (pionowa i boczna), przyczepność, odbicie piłki czy choćby szybkie odprowadzanie wody po opadach deszczu.

  • Odporność na ekstremalne amplitudy temperatur – wspomniane wcześniej marginesy między płytkami mają jeszcze jedną funkcję. Pozwalają na termalne rozszerzanie się i kurczenie płytek, w zależności od warunków pogodowych. Dzięki temu, nawierzchnia jest zawsze równa i unikamy ryzyka pęknięć. Odpowiednio wyprodukowany polipropylen jest tak wdzięcznym atmosferycznie materiałem, że można na nim zbudować nawet lodowisko, bez uszczerbku na płytkach. Jednocześnie polipropylenowa nawierzchnia modułowa jest popularnym rozwiązaniem w Australii, słynącej z ekstremalnie wysokich temperatur i intensywnej ekspozycji na światło UV. Przykładowo, z tej nawierzchni boiskowej korzysta liga NBA przy outdoorowych akcjach promocyjnych właśnie w Australii.

  • Szybkie odprowadzanie wody i schnięcie – parametr bardzo istotny w przypadku boisk zewnętrznych w polskiej aurze. Opady w naszym klimacie są dość częste, co nieraz blokuje możliwość korzystania z boisk przydomowych czy publicznych na długie godziny. Beton, guma, akryl czy poliuretan (tartan) przepuszczają wodę relatywnie wolno, co oznacza długi okres schnięcia, podczas którego gra byłaby niebezpieczna. Nawierzchnia modułowa charakteryzuje się ażurową strukturą, która bardzo skutecznie odprowadza wodę. Dzięki temu na boisku można grać na niedługo po ustąpieniu opadów.

  • Ekonomia – biorąc pod uwagę całościową cenę (inwestycja wejściowa + koszty utrzymania) budowy boiska w ogrodzie, sportowe płytki polipropylenowe wypadają bardzo korzystnie względem alternatywnych nawierzchni. 

Dodatkowo, jeśli dysponujemy już gotową podbudową, jest to najprostsza i najbardziej efektywna kosztowo opcja. W takiej sytuacji wystarczy zamontować nawierzchnię na podbudowie i boisko przydomowe jest z miejsca gotowe do gry. Montaż zajmuje, zależnie od rozmiaru boiska, do kilku godzin. 

Jeśli interesuje Cię jaka jest cena boiska w ogrodzie, zapraszamy do naszego artykułu, gdzie właśnie kalkulujemy koszt budowy boiska przy domu.

  • Bezobsługowość – bardzo ważny czynnik przy budowie własnego boiska, nie chcemy przecież poświęcać więcej czasu na utrzymanie boiska niż na samą grę. Boisko ze sportowej nawierzchni modułowej charakteryzuje się tym, że po zamontowaniu nie wymaga od nas praktycznie żadnej obsługi czy prac utrzymaniowych. 

Wystarczy przedmuchać boisko od czasu do czasu dmuchawą do liści czy też przemyć mopem. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, warto raz do roku zrobić to również pod nawierzchnią (oczyścić podbudowę z mchów, chwastów itp.). Nie trzeba jednak do tego demontować nawierzchni, wykorzystując nieco sprytu i podnosząc nawierzchnię partiami, możemy oczyścić podbudowę, nie demontując górnej nawierzchni polipropylenowej.

  • Łatwe naprawy, wieloletnie gwarancje – w razie ewentualnych zniszczeń płytki wymieniamy tak jakbyśmy wymieniali puzzle, wystarczy wyjąć uszkodzony element i wstawić nowy. Nawierzchnia standardowo powinna mieć 10-15 lat gwarancji producenta, co zapewnia spokój użytkowania na długie lata.

  • Personalizacja sportowe płytki polipropylenowe występują w pełnej palecie barw, co pozwala zaszaleć z designem boiska. Nic nie stoi na przeszkodzie aby zbudować sobie boisko w barwach ulubionego klubu. Dodatkowo możesz spersonalizować je rodzinnym czy firmowym logo, wedle swojego upodobania. Możliwości konfiguracji własnego boiska przydomowego są bardzo szerokie.

  • Mniejsze nagrzewanie i wysoka odporność – w gorące słoneczne dni boisko w ogrodzie będzie przyjemniejsze w użytkowaniu, jeśli zastosujemy nawierzchnię modułową. Wynika to z faktu, że polipropylen mniej nagrzewa się od słońca niż np. asfalt czy tartan. Wynika to z jego niskiego współczynnika przewodzenia ciepła oraz ażurowej struktury płytek. Warto zaznaczyć również wysoką odporność polipropylenu na substancje chemiczne, które mogą być stosowane w ogrodzie. Mówimy tu o odporności nawet na silne sole, kwasy oraz zasady.

  • Elastyczność sportową nawierzchnię polipropylenową możemy zainstalować praktycznie wszędzie. Jeśli dysponujesz przestrzenią z kostką brukową – wystarczy zamontować płytki na wierzchu. Jeśli dysponujesz kawałkiem terenu, czy to trawiastym czy piaskowym – budujemy podbudowę i na niej montujemy nawierzchnię. 

Dodatkowo, jeśli zmieni Ci się koncepcja ogrodu i np. na obecnym terenie boiska zechcesz wybudować garaż, altanę, czy cokolwiek innego – nie ma problemu. Wystarczy zdemontować nawierzchnię i przenieść ją w nowe preferowane miejsce, a podbudowę pod nowy pomysł masz już gotową na poprzednim miejscu boiska. Demontaż, przeniesienie i ponowny montaż to maksymalnie kilka godzin pracy. 

Z kolei jeśli budujesz boisko dla swoich dzieci i za 10 czy 15 lat stwierdzisz, że już z niego nie korzystają – nawierzchnię zawsze możesz odsprzedać. Tego typu działania nie są możliwe praktycznie z żadnym innym rodzajem nawierzchni dostępnym na rynku (ewentualnie poza jeszcze nawierzchnią gumową, która jednak przy takich operacjach jest mocno narażona na odkształcenia).

  • Ekologia i zdrowieboiska z płytek polipropylenowych podlegają w 100% recyklingowi. Jeśli zmienią się Twoje plany na przestrzeń wokół domu, a nie chcesz szukać nabywcy nawierzchni, możesz w prosty sposób sprzedać ją do skupu, gdzie materiał uzyska nowe życie. Jest to duży komfort, ponieważ np. w przypadku rozwiązań takich jak nawierzchnia poliuretanowa (tartanowa) na boisko, musisz liczyć się z kosztownym procesem utylizacji boiska. 

Dodatkowo, warto zauważyć, że sportowa nawierzchnia z płytek polipropylenowych jest w pełni bezpieczna dla użytkowników. Nie tylko w kontekście krytycznej wartości upadku, ale również w kontekście wpływu samego materiału na zdrowie (co bywa problematyczne np. w przypadku niektórych boisk ze sztucznej trawy, wspominaliśmy o tym w poniższym artykule).

Podsumowanie - wady i zalety nawierzchni sportowej z polipropylenu na boisko w ogrodzie

W powyższym artykule przedstawiliśmy kluczowe wady i zalety nawierzchni sportowej z polipropylenu. W naszej opinii plusy w znacznej mierze przewyższają minusy nawierzchni modułowej. Co ważne, mądrze wybierając nawierzchnię polipropylenową, jesteśmy w stanie wyeliminować praktycznie każdy potencjalny minus tego typu nawierzchni. Kluczowe jest jednak przeanalizowanie każdego projektu boiska, jego przeznaczenia oraz dobranie odpowiednich materiałów.

Skontaktuj się z nami poprzez formularz kontaktowy, abyśmy mogli dokładniej omówić Twój pomysł na boisko.

Doradzimy Ci rozwiązania, które zminimalizują wszelkie ryzyka, oszczędzą Twój czas oraz zapewnią satysfakcję z wieloletniego i bezproblemowego korzystania z Twojej inwestycji.